palmiye nasıl budanır

Palmiyelerde dikim ortamına adaptasyonun sağlanmasından sonra uç kısımdan gelişen yeni yapraklarla birlikte büyüme başlamakta ve yeni yapraklar oluştukça en alttan itibaren eski ve yaşlı yapraklar zayıflayıp ölmektedir.

Gerek gövde üzerinde kalan, gerekse yere düşen yapraklar ve meyvalar kötü görünüm, kirlenme ve yangın riski gibi olumsuzluklar yaratabilmektedir. Söz konusu sakıncalar sağlıklı, canlı, temiz ve güzel görünümlü bir form kazandırmaya yönelik budama uygulamalarını zorunlu kılmaktadır.

Hemen belirtmek gerekir ki, terminal tomurcuk ve sürgün, budama ve temizleme işlemlerinden zarar görmemelidir. Zira terminal tomurcuk ve sürgünlerin zarar görmesi doğrudan ölüme yol açmaktadır. Ayrıca budamalarda sağlıklı yapraklara da dokunulmamalıdır. Sağlıklı yaprakların uzaklaştırılması hem fotosentez ve besin üretme kapasitelerini azaltmakta, hem de budanan ağaçları donlara karşı dirençsiz kılmaktadır. Yapılan araştırmalar Palmiyelerde eski ancak canlı yaprakların budanmasının potasyum eksiğine yol açtığını ortaya koymuştur. Budamalar esnasında bazı Phoenix türlerinde rastlanan kök sürgünü oluşumları da temizlenmelidir.Prof.Dr.Hüseyin DİRİK(Kent ağaçları ve süs bitkilerinde bakım ve budama,ibb matbaası,2006)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !